Ženska pri 50. letih – čaka te 5 čudovitih sprememb
Danes je ženska pri 50-ih šele na dobri polovici svojega življenja. Obstaja vsaj 5 pozitivnih sprememb za žensko pri 50. letih, ti pa boš na svoj osebni seznam zagotovo lahko dodala še kakšno...
V zadnjem stoletju se je pričakovana življenjska doba ženske dvignila iz 52 na 84 let, torej danes ženska v povprečju živi 32 let več kot je leta 1920. Tako ima danes ženska pri 50. letih pred seboj še dober del svojega življenja. Še veliko bolj kot prej, je pomembna njena notranja sreča in zadovoljstvo.
Naš način življenja se je spremenil. Zelo pomembna je postala kvaliteta življenja. Zaposlena ženska ima povprečno pri 50. letih pred seboj še približno 15 let delovne dobe.
V tem času se pojavi tudi menopavza, otroci odrastejo in se odselijo ali so v fazi pubertete. Tudi ločitev ni malo.
Ženska pri 50. letih gre skozi velike spremembe, te pa so lahko dobre, kadar jih obrnemo sebi v prid.
V nadaljevanju smo našteli 5 pozitivnih sprememb pri 50-ih.
Kaj me čaka v menopavzi?
Nastop menopavze je naraven in neobhoden proces, ki se zgodi v poznih 40-ih ali zgodnjih 50. letih. Ustrezna skrb za zdravje v srednjih letih zahteva celosten pristop, saj ne prispeva samo k odpravljanju vročinskih oblivov, nespečnosti, nihanja razpoloženja ali suhe nožnice temveč k dolgoročni krepitvi zdravja.
Menopavza v naše življenje prinese številne pozitivne spremembe, ki se jih lahko veselimo. Samo opaziti jih je treba.
Obstaja vsaj 5 pozitivnih sprememb za žensko pri 50. letih, ti pa boš na svoj osebni seznam zagotovo lahko dodala še kakšno:
1. Nič več menstruacije!
V menopavzi se nam ni treba več ukvarjati:
- ali smo doma pozabile vložke
- ali nam kri teče v potokih in bodo hlačke spet krvave
- ali bomo dobile menstruacijo, ko bomo na morju
- z bolečimi menstrualnimi krči
2. Nič več PMS!
PMS (predmenstrualni sindrom) je nadloga, ki se pojavi približno en do dva tedna pred začetkom menstruacije.
Izraža se s številnimi simptomi, ki obremenjujejo žensko, pogosto pa še bolj ljudi okoli nje.
Posebno moteče so psihične težave, kot so depresija, potrtost, jokavost, razdražljivost, idr. Pogosti so tudi izčrpanost, glavobol, napetost dojk, občutek napihnjenost in bolečine v trebuhu.
Zaradi nihanja vrednosti estrogena se v perimenopavzi PMS lahko še poslabša. Z nastopom menopavze pa izgine tudi PMS.
Z menopavzo torej ukrotimo tečnobo PMS.
3. Neželena nosečnost – brez skrbi!
V menopavzi se vam ni treba ukvarjati s tabletkami in kondomi.
Privoščite si razvajanje v dvoje, zapeljivo perilo, ali kaj podobnega in obudite vaše spolno življenje.
Če vam nižja raven hormonov povzroča pomanjkanje spolne sle, si pomagajte s terapijo z estrogenom, ki bo dvignil vaš libido. MenoDea je odlična izbira. Tudi poželenje se lahko povrne.
Menopavza je najboljši čas, da uživate v spolnosti, zato je nikar ne dajte na stranki tir.
4. Več časa zase!
Ko so otroci še majhni se ženska pogosto odreče svojim željam. V menopavzi pa so otroci večinoma že nekoliko starejši ali odrasli.
Takrat si ženska lahko vzame več časa zase, za šport, zdravo prehrano, konjičke, meditacijo ali druge sprostitvene tehnike.
5. Samopodoba na višku!
V menopavzi ženska ni več srečna samo s tem, da ima sijočo kuhinjo, skuha dobro kosilo, igra popolno ženo in ugaja okolici.
V tem času se ženska osredotoči na svoje talente, potrebe, želje, ambicije in posluša svoje srce.
Menopavza je čas, ko ženska prisluhne svojemu poslanstvu.
V tem času zato pogosto pride do sprememb. Na primer, nekatere ženske spremenijo hobi v svoje podjetje, druge zamenjajo partnerja, tretje pa se začnejo ukvarjati z novim športom.
Kadar delate iz sebe in izražate sebe, se dobro počutite v svoji koži. Tako izpolnjena ženska je zadovoljna, sijoča, samozavestna in polna energije.
Za žensko pri 50. letih je danes življenje precej drugačno in daljše, kot je bilo še 100 let nazaj. Zato je za njeno zdravje in dobro počutje potreben celosten pristop. Spremembe, ki jih prinaša obdobje menopavze, pomenijo tudi konec menstruacije in s tem povezanih težav, več časa zase in boljšo samopodobo. Pomembno je, da ženska pri 50. prisluhne še bolj svojemu telesu, sledi svojemu poslanstvu, ter si vzame tudi čas za svoje želje in potrebe.
Avtorica objave:
Dr.med.zn. Mateja Štempelj, direktorica in ustanoviteljica podjetja