Področja
Izdelek
Ali lahko dodajanje vitamina D izboljša spanec?
Spanje vpliva tako na naše fizično kot tudi psihično počutje. Nedavna študija je pokazala, da lahko vitamin D igra ključno vlogo pri kakovosti našega spanca.
Vsi se zavedamo, da je spanje ključnega pomena za naše zdravje. Če spite manj kot sedem ur na noč, se lahko pojavijo številne težave, ki vplivajo na vaše zdravje: bolezni srca in ožilja, oslabljen imunski sistem ter zmanjšana kognitivna zmogljivost. Pomanjkanje spanca vpliva tudi na naše zadovoljstvo z življenjem, tako ekonomsko kot tudi socialno. Eden najpogostejših vzrokov pri težavah s spanjem je nespečnost, o kateri poroča kar 30% odraslih, od tega pa jih ima približno 10% kronično nespečnost.
Kaj je pokazala raziskava?
Nedavna raziskava je podala hipotezo, da ima lahko vitamin D pomembno vlogo pri vzdrževanju kakovostnega spanca. Dvojno slepa, placebo-kontrolirana in randomizirana študija je preverjala vpliv dodatnega vnosa vitamina D na kakovost spanca. Vanjo je bilo vključenih 93 iranskih odraslih, ki so imeli težave s spanjem. Raziskava je trajala osem tednov, udeleženci pa so prejemali 50.000 enot vitamina D3 enkrat na dva tedna.
Rezultati so bili presenetljivi. Skupina, ki je prejemala vitamin D, je imela na koncu raziskave izboljšane ocene kakovosti spanca v primerjavi s placebom.
- Udeleženci, ki so prejemali vitamin D, so imeli na koncu raziskave 6,5 ur spanca v primerjavi s 5,2 urami pri placebo skupini.
- Čas, potreben za uspavanje, se je zmanjšal na 33 minut v primerjavi z 59 minutami v skupini, ki je prejemala placebo.
- Skupina, ki je prejemala vitamin D, je preživela 87% časa v postelji v fazi spanja v primerjavi z 81% pri placebu.
- Ob koncu študije je bila subjektivna ocena kakovosti spanja 1,2 v primerjavi z 1,5 v skupini z vitaminom D in skupini s placebom, pri čemer nižja ocena pomeni boljšo kakovost spanja.
Kako vitamin D vpliva na spanec?
V zadnjem času se domneva, da ima vitamin D vlogo pri uravnavanju spanja. Lahko bi namreč zmanjšal količino vnetnih citokinov, ki ovirajo spanje ali pa neposredno deloval na dele možganov, ki sodelujejo pri uravnavanju spanja. Rezultati te študije kažejo, da je ta hipoteza lahko klinično upravičena.
Vse več dokazov kaže na to, da vitamin D sodeluje pri delovanju možganov, receptorje za vitamin D pa lahko najdemo v več predelih možganov, vključenih v spanje. Vitamin D bi torej lahko potencialno vplival na delovanje tistih predelov, ki nadzorujejo spanje.
Kakšen je zaključek študije?
Slab spanec je pogosta težava, ki lahko vpliva na zdravje in kakovost življenja. Ta študija kaže, da lahko v primerjavi s placebom visok dvotedenski odmerek vitamina D izboljša spanec posameznikov s slabo kakovostjo spanja in zmerno nizko ravnijo vitamina D.
Po drugi strani pa je pomembno omeniti, da so za potrditev teh koristi potrebne večje raziskave z daljšim trajanjem in neposrednimi meritvami kakovosti spanja.
Viri:
- Majid, M.S. et al. The effect of vitamin D supplement on the score and quality of sleep in 20-50 year-old people with sleep disorders compared with control group. Nutritional neuroscience. 2018;21(7):511-519.
Avtorica objave:
Dr.med.zn. Mateja Štempelj, direktorica in ustanoviteljica podjetja