Koža, ki izgleda mladostno in sijoče: je to edina korist kolagena?

12/02/2024Kategorija: Kosti, Nohti

Kolagen je eden izmed najpomembnejših gradnikov našega telesa. S staranjem se njegova naravna proizvodnja zmanjšuje, kar lahko privede do izgube elastičnosti kože, nastanka gub ter slabšega zdravja sklepov in kosti.

Kaj sploh je kolagen?

Kolagen je najbolj razširjena beljakovina v telesu, sestavljena iz aminokislin. Predstavlja približno 30% vseh beljakovin v telesu. Veliko količino kolagena vsebuje koža, je pa tudi gradnik mišic, kosti, kit ter drugih vezivnih tkiv.

Poznamo kar 28 vrst kolagena, ki jih najdemo na različnih mestih v telesu.

Koža ni edini organ, ki potrebuje kolagen

Glavna naloga kolagena je zagotavljanje strukture, moči in podpore v telesu.

Ostale vloge kolagena pa so še:

  • pomoč pri nastajanju fibroblastov v dermisu (srednji plasti kože), ki pomagajo pri rasti novih celic,
  • sodelovanje pri nadomeščanju odmrlih kožnih celic,
  • zagotavljanje zaščitne prevleke za organe,
  • pomoč pri strjevanju krvi.

Katere življenjske navade škodujejo kolagenu?

  • Kajenje. Vsi vemo, da kajenje škoduje našemu zdravju, toda ali ste vedeli, da škoduje tudi proizvodnji kolagena? S kajenjem v telo vnašamo škodljive snovi, kot je nikotin, ki preprečujejo dotok kisika in hranilnih snovi v kožo. Kajenje zmanjša sintezo kolagena in močno poveča aktivnost razgradnje kolagena v koži.
  • Prehrana z visoko vsebnostjo sladkorja. Koncept glikacije je zelo pomemben za razumevanje staranja kože in upada kolagena v telesu. Glikacija je kemijska reakcija med sladkorjem (glukozo) in beljakovinami, kot je kolagen. Ko zaužijemo hrano z visoko vsebnostjo sladkorja, se raven glukoze v krvi poveča. Med glikacijo se sladkor veže na kolagen in druge beljakovine – ta vezava povzroči tvorbo glikacijskih končnih produktov (AGEs), ki lahko poškodujejo strukturo kolagena. To vodi v zmanjšano elastičnost kože in povečan nastanek gub.
  • Izpostavljenost sončni svetlobi. Preveč sončne svetlobe zmanjšuje tvorbo kolagena in povzroča njegovo hitrejšo razgradnjo. Izogibajte se pretirani izpostavljenosti soncu in vedno uporabljajte zaščito pred soncem (SPF 30 ali več), ko ste zunaj.

koža

Kakšni so znaki upada kolagena v telesu?

S staranjem telo proizvaja manj kolagena, obstoječi kolagen pa hitreje razpada. Že po 20. letu začnemo izgubljati lasten kolagen v telesu, in sicer 1% letno.

Staranje škodljivo vpliva na vezivno tkivo v koži, zaradi česar se zmanjšuje količina elastinskih in kolagenskih vlaken. Posledično kožno tkivo oslabi in izgubi svojo celovitost, koža pa postane suha in ne more zadržati dovolj vlage. Zaradi upada kolagena se sčasoma zmanjšuje tudi debelina kože, kar vpliva na pojavnost drobnih linij in gub.

Upad kolagena pa ne občuti le koža, temveč tudi na številni drugi deli telesa. Znaki, da vaše telo proizvaja manj kolagena, se kažejo tudi v:

  • bolj krhkih nohtih,
  • tanjših in bolj lomljivih laseh,
  • krčih in bolečinah v mišicah,
  • manj prožnih kitah in vezeh,
  • bolečinah v sklepih ali osteoartritisu zaradi obrabljenega hrustanca,
  • izgubi gibljivosti zaradi poškodb ali togosti sklepov.

Kolagen – beljakovina, katere korist ni le lepa koža

  • Upočasni staranje kože: S staranjem naše telo proizvaja manj kolagena, kar vodi v izgubo elastičnosti in pojavnost gub. Vendar pa je več študij pokazalo, da lahko dopolnila, ki vsebujejo kolagen, upočasnijo staranje kože – zmanjšujejo gube, obenem pa koža postane manj suha.
  • Lajša bolečine v sklepih: Kolagen pomaga vzdrževati hrustanec, ki ščiti naše sklepe. Ker se količina kolagena v telesu s starostjo zmanjšuje, se povečuje tveganje za razvoj degenerativnih bolezni sklepov, kot je osteoartritis. Nekatere raziskave so pokazale, da lahko jemanje kolagena pomaga izboljšati simptome osteoartritisa in na splošno zmanjša bolečine v sklepih.
  • Izboljša zdravje srca: Kolagen pomaga ohranjati obliko naših arterij in krvnih žil. Če nam kolagena primanjkuje, lahko naše arterije oslabijo. Krhke žile povečajo tveganje za aterosklerozo, ki lahko privede do srčnega infarkta ali možganske kapi. Študija, opravljena na zdravih ljudeh, je pokazala, da kolagen ohranja arterije bolj zdrave in pomaga zmanjšati tveganje za aterosklerozo.
  • Pomaga pri močnejših nohtih: Študija na skupini žensk je pokazala hitrejšo rast nohtov in manj zlomljenih ali zdrobljenih nohtov po samo 4 tednih vsakodnevnega jemanja prehranskega dopolnila s kolagenom.

Kot vidimo, je kolagen izredno pomembna beljakovina, pomembna ne le za pravilno delovanje kože, temveč celotnega telesa. V luči vseh pozitivnih učinkov zato ni presenetljivo, da je postal nepogrešljiv pomočnik za ohranjanje zdravja in lepote. Študije so potrdile, da jemanje kolagena prinaša resnične koristi za telo, kar je še dodaten razlog, da resno razmislimo o vključitvi tega ključnega proteina v svojo vsakodnevno rutino.

 

Viri:


Avtorica objave:

Dr.med.zn. Mateja Štempelj, direktorica in ustanoviteljica podjetja