Področja
Izdelek
Lasje, ki vam jih bodo zavidali vsi: kako do njih?
Sijoči, gosti in močni lasje pomembno pripomorejo k večji samozavesti - tako pri ženskah, kot tudi pri moških. Lasje niso le ogledalo zdravja, temveč pomemben del indentitete vsakega posameznika, kar izvira že iz najstarejših kultur. Njihov videz odločilno vpliva na to, kako se počutimo v svoji koži.
Poleg vpliva na našo samozavest igrajo lasje pomembno vlogo tudi pri našem zdravju: pomagajo uravnavati temperaturo, nas grejejo, ko je hladno, in pomagajo odvajati znoj, ko je vroče. Prav tako pomagajo pri blaženju, če pademo, in lahko ščitijo naše lasišče pred soncem. Preden skočimo na nasvete, ki nam bodo pomagali na poti do lepših las, pa se najprej dotaknimo osnov.
Kaj so lasje?
Lasje so sestavljeni iz tankih pramenov ali nitk beljakovin, od katerih je glavna keratin. V jedru las se nahajajo tudi maščobe, imenovane lipidi. Vsak pramen je prekrit s povrhnjico, ki jo tvorijo odmrle celice, ta pa deluje kot zaščitni plašč za lase.
Kako lasje rastejo?
Rast las poteka v štirih fazah, ki tvorijo življenjski cikel las:
- Anagena faza: Poznana tudi kot faza rasti ali aktivna faza, je anagen obdobje najhitrejšega deljenja celic v koreninah las, kar spodbuja rast novih las. Traja od 3 – 5 let, trenutno pa je kar 90% naših las v tej fazi.
- Katagena faza: Po fazi anagen cikel rasti las preide v kratko prehodno fazo, imenovano katagen, ki označuje konec aktivne rasti las. Tukaj se posamezni lasje ločijo od krvnega obtoka ter celic, ki tvorijo nove lase. V tej fazi lasje na glavi mirujejo približno 10 dni.
- Telogena faza: Tretja faza naravnega cikla rasti las je faza telogen, obdobje počitka, ko se lasje nahajajo v foliklih, vendar ne rastejo aktivno. Traja približno 3 mesece.
- Eksogena faza: V zadnji, eksogeni fazi, se posamezni lasje sprostijo iz foliklov in izpadejo. Sedaj se lahko celoten proces začne znova!
Kaj se zgodi, ko je cikel rasti las moten?
Vsak lasni mešiček je samostojen in se v svojem rastnem ciklu spreminja ob različnih časih – sicer bi nam vsi lasje izpadli naenkrat. Namesto tega na dan izpade le določeno število las (od 80 do 100).
Izpadanje in redčenje las ter težave z rastjo las se lahko pojavijo, če je cikel rasti iz nekega razloga moten. To lahko povzročijo dejavniki, kot so:
- Nepravilna prehrana oz. nezadosten vnos vitaminov in mineralov,
- Hormonsko neravnovesje,
- Jemanje določenih zdravil.
Za težave z lasmi je torej velikokrat krivo pomanjkanje ključnih vitaminov in mineralov. Katerih?
Vitamini skupine B, zlasti vitamin B3 (niacin) in B7 (biotin), igrajo ključno vlogo pri ohranjanju zdravih las. Pomanjkanje vitamina B3 lahko povzroči lomljive lase, medtem ko premalo biotina lahko privede do prekomernega izpadanja las ali pa upočasni njihovo rast.
Cink regulira več kot 300 encimskih procesov v telesu. Raziskave so pokazale, da neskladja v presnovi cinka v telesu igrajo ključno vlogo pri pretiranem izpadanju las. Cink tako pomembno prispeva k ohranjanju zdravih las, sodeluje pa tudi pri procesu sinteze DNK in delitvi celic.
- Železo
Železo je ključno pri ustvarjanju hemoglobina in rdečih krvničk, ki igrajo vlogo pri prenosu kisika po telesu. Na ta način prispeva k oskrbi las z bistvenimi hranili. Med tipične znake pomanjkanja železa sodi povečana utrujenost, precej pogost simptom nezadostnega vnosa pa je lahko tudi prekomerno izpadanje las.
Vitamin C vpliva na nastajanje kolagena za normalno delovanje kože. S svojim delovanjem na kožo in lasišče lahko kolagen poskrbi za optimalno okolje, ki spodbuja rast močnih las in preprečuje težave, kot so suho lasišče in lomljivi lasje.
Poleg zadostnega vnosa vitaminov in mineralov pa priporočamo, da za dosego močnih in sijočih las upoštevate tudi spodnje nasvete:
- Bodite nežni pri krtačenju:
Čeprav vas morda mika, da bi odstranili vsak najmanjši vozel, pretirano krtačenje ni dobro za vaše lase, zlasti, če za odstranjevanje vozlov uporabljate vso svojo moč. Poskusite čim bolj nežno krtačiti lase, da preprečite njihovo lomljenje. Prav tako se splača investirati v kakovostno, mehko krtačo, ki las ne bo trgala.
- Izogibajte se prekomernemu izsuševanju:
Sušilniki za lase, kodralniki in likalniki lahko izsušijo lase in lasišče ter povzročijo lomljenje in izpadanje las.
V preteklih raziskavah so analizirali učinke uporabe sušilnikov za lase pri različnih temperaturah in ugotovili, da se površina las z višanjem temperature sušilnika bolj poškoduje. Če redno posegate po sušilcu za lase, avtorji študije predlagajo, da ga uporabljate pri najnižji temperaturi in 15 centimetrov stran, da čim bolj preprečite poškodbe na laseh.
- Posegajte po primernih izdelkih za nego:
Pri izbiri izdelkov za nego je ključno upoštevati specifične potrebe las. Za mastne lase je tako priporočljivo izbrati šampon, ki uravnava izločanje olja, medtem, ko bo pri suhih laseh hranljiva maska poskrbela za dodatno vlaženje in nego. S tem pristopom lahko ciljno obravnavamo težave z lasmi in izboljšamo njihovo zdravje ter videz.
Viri:
- What are the four stages of hair growth? Healthline: https://www.healthline.com/health/stages-of-hair-growth
- Almohanna, H. et al. The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatol Ther (Heidelb). 2019; 9(1): 51–70
- Kil, M.S. et al. Analysis of Serum Zinc and Copper Concentrations in Hair Loss. Ann Dermatol. 2013; 25(4): 405–409
Avtorica objave:
Dr.med.zn. Mateja Štempelj, direktorica in ustanoviteljica podjetja