Probiotik: hitri slovar

01/06/2023Kategorija: Psihobiotiki

Ste kdaj uživali probiotike in se spraševali kako dolgo jih jemati, kdaj jih jemati in zakaj jih jemati? Za vas smo pripravili enostavne odgovore napisane na podlagi dolgoletnih izkušenj in strokovnega znanja.

Probiotiki

1. Kaj je probiotik?

Poenostavljeno povedano, probiotik vključuje žive mikroorganizme, ki imajo ob zaužitju v zadostnih količinah koristen vpliv na zdravje človeka.

2. Kdaj jesti probiotike?

Probiotik uživajte, kadar se v črevesju razrastejo škodljivi mikroorganizmi, saj ti izpodrinejo koristne mikroorganizme iz črevesja.

To se največkrat zgodi pri:

  • zdravljenju z antibiotiki
  • prebavnih težavah
  • depresiji in anksioznosti
  • avtizmu
  • črevesnih boleznih (razdražljivo črevesje, Crohnova bolezen, ulcerozni kolitis)
  • debelosti
  • kroničnemu stresu.

probiotik

3. Koliko časa uživati probiotik?

Probiotik uživajte vsaj 2-3 mesece, odvisno od resnosti težav. Odrasel človek ima v črevesju 1-2 kg mikroorganizmov, zato je potrebno nekaj časa, da vnesemo dovolj koristnih mikroorganizmov v črevesje.

4. Ali lahko zaužijem prevelik odmerek probiotikov?

Ne, večinoma ne. Probiotiki se, za razliko od drugih snovi (vitamini, minerali, zdravilne učinkovine) ne absorbirajo v kri, ampak ostanejo v črevesju. Če jih zaužijemo preveč, se le ti izločijo skozi blato.

Kljub temu svetujemo, da jemljete probiotike po priporočilih proizvajalca. Prevelik odmerek probiotikov namreč lahko povzroči prebavne težave, kot so napenjanje, napihnjenost, driska, slabost.

probiotik

5. Kako delujejo probiotiki?

Probiotiki po zaužitju potujejo v črevesje, kjer se naselijo na notranjo steno črevesja. Tam živi 1-2 kg različnih mikroorganizmov.

Ko vnašamo koristne probiotike v črevesje ti zavzamejo prostor v črevesju in izpodrinejo škodljive mikroorganizne. Škodljivi mikroorganizmi se potem izločijo skozi blato.

6. V katerem času dneva uživati probiotike?

Probiotike uživajte zjutraj, pred prvim jutranjim obrokom. Takrat je črevesje najbolj prazno, zato se bodo mikroorganizmi najlažje pritrdili na steno črevesja.

Če probiotike uživate med obrokom ali po obroku se mikroorganizmi pomešajo s hrano in izločijo skozi blato, zato bo učinek manjši.

Probiotiki vam pomagajo pri različnih težavah, tako prebavnih kot psihičnih stiskah. Z rednim in doslednim jemanjem probiotikov boste vzpostavili ravnovesje v črevesju. S probiotiki se ne morete predozirati, zato so varni tudi za dolgotrajno uporabo. Lahko pa naredite kuro s probiotiki in jo po potrebi ponovite, če se težave ponovno pojavijo. 


Avtorica objave:

Dr.med.zn. Mateja Štempelj, direktorica in ustanoviteljica podjetja